Betlémské světlo v Teplicích

Poslední týden zbývá do Vánoc a jako každý rok i letos se v sobotu o 4. adventním víkendu vydalo Betlémské světlo vlaky z Brna do celé republiky. Za doprovodu skautů bylo rozvezeno do všech měst a městeček, kde si je na nádražích vyzvedli místní dobrovolníci, aby plamének Betlémského světla uchovali do Štědrého dne.

Betlémské světlo (Foto Martin Libich)Pro skauty je Betlémské světlo symbolem míru a přátelství. Díky této akci, při které mají skauti možnost navštívit ve svém okolí spoustu sousedů a známých, je možnost si všimnout, kdo by potřeboval malou pomoc i během roku.  Právě osobní kontakty při předávání vánočního poselství, setkávání mezi sousedy a známými vytvořilo z Betlémského světla novodobou vánoční tradici.  Plamen k nám putuje z Betléma, ve Vídni ho rakouští skauti předali 10. prosince skautským delegacím z celé Evropy – za Čechy ho převzali skauti z Brna. O následujícím víkendu  – v sobotu 17. prosince – skauti Betlémské světlo rozváží  označenými vlaky po celé republice, aby se dostalo do co nejvíce domácností.

Do Teplic Betlémské světlo přijelo v sobotu po jedné hodině vlakem R610 Karlex z Ústí do Karlových Varů. Budeme ho pro Teplice a okolí střežit až do 24. prosince dopoledne, kdy si pro něj můžete přijít na již tradiční místa do Teplic a do Krupky:

Teplice
Skautské klubovny v Jiráskově ulici 9:00 – 12:00
Kostel sv. Alžběty v Šanově 9:30 – 10:00
Kostel sv. Jana Křtitele na Zámeckém náměstí 10:00 – 11:30
Beuronská kaple Gymnázia Teplice (vchod z Alejní ulice vedle parkoviště Billa, naproti květinářství) 10:00 – 12:00
Krupka
Skautská klubovna u Masarykovy školy 9:00 – 12:00
Městský hřbitov 9:00 – 12:00
Lahošť
U kapličky 10.00 – 11.00

I na dalších místech v našem okrese se budete moci zahledět do jeho plamínků obvykle při různých předvánočních akcích či o půlnoční mši na Štědrý den ( Bílina, Osek, Bystřany, Košťany, Modlany…). Tyto akce již neorganizuje Junák, ale jednotlivé obce či místní organizace, doporučujeme proto sledovat zprávy ze svého okolí.

Pokud si přejete, abychom Vás na Štědrý den dopoledne s Betlémským světlem navštívili, protože si jej nemůžete dojít vyzvednout, kontaktujte nás na tel.č. 775 067 774 či email: gabina.stastna@gmail.com.

Místa, na kterých si lidé mohou světlo vyzvednout, stejně jako různé doprovodné akce a bližší informace, jsou průběžně zveřejňovány na www.betlemskesvetlo.cz.

Pro skauty je Betlémské světlo symbolem míru, přátelství a klidu a jsem moc rád, že právě tento symbol mohou skauti o Vánocích přinášet lidem do jejich domovů,“ popisuje smysl akce pro skauty jejich starosta Josef Výprachtický.

Věřím, že i o letošních Vánocích zahlédnete ten pravý plamínek radosti, ať již to bude ve svíčkách na adventním věnci, v odlesku vánočních ozdob či v dětských očích.

Za teplické skauty Gabriela Šťastná