30 září, 2017

Skautské centrum

Na této stránce najdete shrnuty všechny podstatné informace o připravovaném Skautském centru, které vyroste místo ruiny prvorepublikové cukrárny na pozemku v ulici Palackého. Po získání pozemku v roce 2016 jsme začali pracovat na jeho postupné přeměně. Nejprve bylo třeba vykácet všechny náletové rostliny. To jsme museli několikrát opakovat, abychom pozemek důkladně vyčistili. Poté jsme ve spolupráci s demoliční firmou zbourali nebezpečnou ruinu a odvezli z pozemku suť. Mezitím probíhá příprava projektu nového Skautského centra (ve spolupráci s projektantskou firmou PS Projekty) a shánění financí formou sponzoringu, HitHitové kampaně, sbírkou mezi členy a na Darujme.cz a podporou od ústředí Junáka.

Zajímá Vás víc? Odebírejte mailem Stavební deník nové klubovny.

Cíl:

Naše původní vize klubovny z Evropských fondů ztroskotala, proto jsme se z mnoha důvodů rozhodli vybudovat skromnější variantu klubovny vlastními silami. Konkrétně jsme si stanovili, že první fáze bude stát mezi 3 až 5 miliony korun, že má mít tři velké klubovny a zázemí a že bychom ji chtěli otevírat v roce 2020, tedy v roce 30. výročí obnovení Dvojky. V dalších fázích bychom chtěli přistavět další klubovny a nakonec i velkou společnou místnost. Mezi jednotlivými budovami pak bude prostor pro schůzky, malé hřiště a skautské náměstí. (detail lze prohlédnout po kliknutí na obrázky.

První fáze

Cílový stav

Půdorys

Vývoj na pozemku:

Pozemek jsme pořídili v roce 2016, fotografie dokumentují stav z března 2017.

V září 2017 pak proběhly dvě brigády, kdy jsme vlastními silami odstranili většinu náletových dřevin. První akce proběhla v rámci pravidelné činnosti skautského oddílu. Členové oddílu ručním nářadím připravili prostor pro druhou, rozsáhlejší brigádu. Při té jsme již nasadili techniku (štěpkovač) a úspěšně vyklidili pozemek.

Stav začátkem září 2017

Horalové při vyklízení

Vyklízecí brigáda

Stav po brigádě

Demolice ruiny proběhla v prosinci 2017.

První nepracovní využití pozemku jsme oslavili v srpnu 2018, kdy jsme (po dalším vyklízení zeleně) promítali filmy v rámci projektu Promítej i Ty a vytvořili si tak letní kino.

Na podzim 2018 sesbíral náš nejmladší oddíl – Žížaly na pozemku ořechy z ořešáku, který roste přímo uprostřed pozemku.

Financování

Aktuálně profinancováno (včetně pozemku, přípojek, demolice ruiny, projektové dokumentace a vlastní stavby):

Očekávané náklady na dokončení první etapy:

Klubovnu v Palackého ulici podporují

TeepCo, s.r.o.