FAQ k velkému táboru

Vážení rodiče,

množí se nám dotazy, proč jsme se rozhodli vyjet na tábor bez kufrů pouze s krosnou. V tomto textu se Vám to pokusíme vysvětlit.

Jako jedny z cílů tábora jsme určili:

  • Naučit se zodpovědně starat o své věci.
  • Naučit se prát v ruce.
  • Praktické ukázání, že i s krosnou jde pohodlně tábořit, neboť zabalení na třídeňák se od zabalení věcí na tábor v zásadě liší jenom počtem oblečení typu trička…, to se však dá vyprat tedy netřeba brát čisté věci na tři neděle.
  • Omezení počtu věcí na táboře, bez omezení komfortu, věci co zde nejsou nemohou dělat nepořádek nebo se ztratit.

Abychom zahájili plnění daných cílů už při balící fázi, rozhodli jsme se omezit zavazadla na krosnu, neboť na základě zkušeností z minulých let to je dostatečné zavazadlo pro sbalení věcí přibližně na týden, což je tak akorát aby se nemuselo prát každý poledňák a nehrozí tedy že delší deště znemožní vyprat, dá se využít předpověď, vyprat dříve a týden v kuse nikdy neprší, ale věcí nebylo zbytečně moc.

Navíc nám toto sbalení umožní větší flexibilitu v dopravě. Pojedeme vlakem (a malým autobusem na Labskou) a proto je třeba aby každý měl s sebou pouze přiměřeně zavazadel, 40 lidí s dvěma kufry by se do vlaku sice (možná) nacpalo, ale do autobusu na Labskou už určitě ne.

V průběhu tábora bude každý den o poledním klidu probíhat dobrovolné praní a několikrát za tábor bude praní věnován programový blok aby si vyprali všichni a zabránilo se špatnému plánování praní do doby kdy má pršet. Myslíme že menší množství věcí děti přiměje tuhle možnost víc využívat a naučí se o sebe a své věci lépe postarat sami.

Zároveň máme pocit, že do krosny + třeba menšího batohu si lze zabalit víc než dost věcí na celý tábor a i my jako vedení jedeme jenom s krosnou. Na minulý tábor jeli Horalové stejně a velmi se nám to osvědčilo.

Abychom Vám nechali čas se na vše připravit, byla tato informace zapsaná již v přihlášce (Na tábor pojedeme veřejnou dopravou balte proto úsporně, vše by se vám mělo vejít do jedné krosny. Součástí tábora budou ‚prací dny‘, kdy si společně potřebné oblečení vypereme.), je to sic jiné, jednodušší vysvětlení, avšak také platné, za což se omlouváme, neb se zdá že jsme u tohoto důležitého tématu nedostatečně osvětlili proč jsme se takto rozhodli. A tímto bychom vše rádi napravili a odpověděli na vznesené dotazy.

Pokud se domníváte, že sbalení do kufru je nezbytností, jsme schopni naložit kufry co se vejdou do náklaďáku co poveze táborové vybavení na Labskou.  Na cestu zpátky, když se povede zajistit, je možno naložit do dodávky co přiveze věci malému táboru.