Litoměřické Podzimní prázdniny Vlčat a Horalů

Na podzimní prázdniny vyrazili kluci z oddílu Horalů a od vlčat na společnou výpravu do Litoměřic. Program byl zaměřený zejména na soužití kluků napříč oddíly i na spolupráci v rámci družin.

Ještě před akcí si všechny družiny vymyslely svůj vlastní jídelníček, každá na jeden den, na který si napsaly seznam surovin a podle kterého pak ostatním dětem uvařily. Všchno jídlo bylo skvělé, i když tolik kluků v jedné kuchyni mělo neblahé účinky na některé méně odolné kusy nádobí. Inu… TOM Sluníčko Litoměřice má díky tomu pár kusů nového nádobí, takže nás prý zase někdy rádi uvidí :-).

Sobota byla věnovaná týmovým aktivitám v centru Litoměřic, aby se po dlouhé době naše dva oddíly více sblížily. Na papíře při plánování člověku snadno unikne, že téměř všechny aktivity na odpoledne začínají větou „postavíme se všichni do kolečka…“, ale až na tento malý detail byla každá seznamovací aktivita jiná a všichni jsme se u nich hodně nasmáli.

Nědělní program jsme strávili převážně Chanbarou – dopoledne proběhly tréninky pro mladší i starší, kde si kluci mohli osahat meže a trochu se obouchat, odpoledne následoval velký turnaj. Všichni prokázali týmového ducha, kdy se v náhodně nalosovaných týmech vzájemně podporovali a radili si. I díky tomu proběhla spousta skvělých bojů. Ve volném čase, kdy se nebojovalo pokračovala vlčata v naší cestě kolem světa – ulovila si velbloudy, vyrobila lakrosky a družinové vlajky a následně se zúčastnila velbloudích dostihů. Horalové naopak pronikli do tajů maskování na zdravovědné simulačky a každý si pomocí těsta, umělé krvě a dalších pomůcek vytvořil alespoň jedno unikátní zranění. Večer jsme pak všichni společně pomohli zkroušeným miliardářům zbavit se pár jejich dolarů ve velké sázkové hře.

Po neděli věnované hlavně zábavě v okolí klubovny jsme v pondělí vyrazili do Kostomlat pod Milešovkou. Tam na nás čekal Jirka s revírníkem, kteří nás zavedli na mýtinu, která potřebovala pročistit od větví z pokácených stromů. Všichni jsme si celkem mákli a o pár hodin později byla mýtina k nepoznání – mýtina je nyní připravená k sázení nových stromků, protož místo země pokryté větvemi byla vidět tráva a hlína a všechny větve byly naházené na vysoké hromady. Výzva o co nejvyšší hromadu dřeva se setkala s úspěchem. Jak dostali kluci některé větve tak vysoko je pro nás smrtelníky záhadou, nicméně se to klukům povedlo :-). Po celém společném dni se naše oddíly večer rozdělily a užily si klidnější večer v kluhu rodinném, tedy oddílovém.

Úterý patřilo oddílovým výletům – Horalové urazili víc než 20 km a došli na Radobýl, vlčata se věnovala historii a vyrazila do pevnosti Terezín, kde absolvovala poutavou prohlídku přizpůsobenou jejich věku a znalostem. Večer si pro nás všechny Prokop nachystal propracovanou strategickou hru po celém areálu kasáren, kde jsme celé prázdniny bydleli. Každý z kluků se tak stal kapitánem bojové lodi nebo pilotem letadla a proběhla ohromná námořní bitva.

Poslední den jsme otestovali, jak moc se naši kluci naučili vzájemně spolu vyjít a proběhl závod smíšených družin. V závodě se kluci utkali ve schopnosti spolupracovat, znalosti třídění odpadu, historie, přírody a zdravovědy. Naše zraky spatřily nevídané věci, ale celkově se s úkoly všichni popasovali velmi dobře. Zbytek dne jsme potom věnovali úklidu a cestě zpátky do Teplic.