Skautské letní kino

Promítání volně dostupných filmů z festivalu Jeden svět. Přijďte si rozšířit své obzory skrze zhlédnutí dvou filmů s různorodými tématy – jeden z nich pojednává o tom, jaké důsledky má naše používání elektroniky ve velkém, druhý o ženě, která dokazuje, že stáří zdaleka nemusí znamenat nudu.
Vítáni budou všichni z řad skautů, rodičů i veřejnosti!

Vstup je zdarma

Program:
20:00 Zemřít pro design
21.13 přestávka
21.30 Život začíná po stovce
22.30 konec akce

+ doprovodný program

Promítání se bude konat na pozemku budoucí skautské klubovny v ulici Palackého přímo za budovou policie ČR, naproti ulici Skupova.

V případě nepříznivého počasí se akce přesouvá do skautské klubovny A. Jiráska 1961.

ZEMŘÍT PRO DESIGN
Výroba notebooků, mobilů a elektroniky vůbec je toxická. Zaměstnanci kvůli agresivním chemikáliím umírají na nové druhy rakoviny, mají postižené děti. Výrobci to vědí. Maří soudní procesy a tutlají informace už 30 let. Jedovaté látky nelze zlikvidovat. Rozežírají nádrže, pronikají do vzduchu, cestují po planetě – a škodí všem. Snímek metodicky rozkrývá problém globálních rozměrů. A ukazuje, jak je dále stupňován nelidskými podmínkami v čínských výrobnách, technikami „likvidace“ starých přístrojů či praktikami, jimiž firmy dál nutí zákazníky kupovat nové modely. Na druhou stranu, ve světě se najdou i kutilové razící šetrné cesty, jak s elektronikou zacházet, aby pro nás neměla fatální následky.

ŽIVOT ZAČÍNÁ PO STOVCE
Švédka Dagny má svůj vlastní blog, kam denně přispívá. Píše o všedních věcech, dopisuje si se svými přáteli a sem tam projede seznamky. Večer nezřídka vyráží na párty, kde nepohrdne sklenkou šampaňského. Je hostem televizních pořadů, lidé ji poznávají na ulici. Fakt, že se blogerka Dagny narodila v roce 1912, se zdá nepodstatný. Jak sama říká, být aktivní a mít vůli učit se stále novým věcem není otázkou věku. A přestože k ní osud nebyl vždy vstřícný, neutápí se v minulosti, ale těší se na vše, co přijde. Skrze svůj příběh vzkazuje, že je třeba odhodit stud a strach – na to je život příliš krátký.