Avraham Harshalom aneb vedení vlčat děkuje za podporu rodičům :-)

V neděli 16.2.2020 se za krásného „zimně-jarního“ počasí vydalo vedení 23. oddílu vlčat Teplice ve složení Verča, Pája, Mája, Jony a Jirka do Prahy s cílem zjistit, kdo je to Avraham Harshalom….

Základem našeho výletu byl dárek od vás, rodičů našich vlčat, který jste nám dali na naší poslední prosincové výpravě roku 2019 – Vánoční besídce. Po rozbalení dárku jsme zjistili, že na nás čeká šifrovací hra po Praze s názvem Avraham Harshalom, která se zakládá na reálných historických událostech II. světové války a patří do sbírky Paměť národa.

Pokus o její zdolání jsme si naplánovali právě na neděli 16.2.2020 a pravděpodobně jsme si nemohli lepší termín vybrat. Na hru jsme měli krásné počasí, a protože jsem se do Prahy vydali po poledni, užili jsme si Prahu nejen za krásného jarem vonícího zimního dne, ale vychutnali jsme si i stmívání, a nechyběl ani zážitek ze světly zářící noční Prahy.

Ale počasí na tomto výletu nebylo tím největším zážitkem, pouze „podtrhovalo“ nesmírně krásně smutnou a poučnou šifrovací hru, která se soustředila na neblahé osudy Židovského obyvatelstva za II. světové války, což dodnes působí jako velké varování před ztrátou tolerance, selského rozumu i lidské důstojnosti. Díky plnění jednotlivých šifer jsme šli po stopách až neuvěřitelného osudu polského Žida Avrahama Harshaloma, který se při jednom útěku z koncentračního tábora dostal spolu s dalšími dvěma vězni do Prahy, kde se jim dostalo nezištné pomoci od české rodiny Sobotkových, u kterých se ukrývali až do konce II. světové války, a díky kterým válku přežili. Příběh tedy neukazuje pouze negativní stránku lidských dějin, ale naopak ukazuje také na neuvěřitelnou dávku odvahy, naděje, lidskosti a nezištné pomoci.

Celá hra nám zabrala zhruba tři a půl hodiny a museli jsme při snaze o další postup v příběhu řešit spoustu úkolů, které nám daly pořádně zabrat. A i když jsme rekordního času v této hře nedosáhli, vůbec nám to nevadilo, protože díky spolupráci všech členů týmu (kdy i dva nejmladší Pája a Mája nás často doslova překvapovali logickými úvahami na řešení úloh a byli stoprocentně plnohodnotnými členy týmu) se nám podařilo splnit všechny úkoly se ziskem plného počtu bodů a v tuto chvíli jsme se tak zařadili na dvanácté místo ze všech soutěžících hry Avraham Harshalom.

A co je hlavní? Díky krásné hře, zajímavým úkolům i šifrám, hezkému počasí a velké pohodě při plnění této šifrovací hry, jsme si jí užili více než jsme vůbec očekávali, a domů zpět do Teplic jsme odjížděli plni zážitků, na které budeme ještě dlouho vzpomínat. A za zprostředkování tohoto zážitku vám, rodičům dětí, které nám již několik let s důvěrou svěřujete, z celého srdce moc děkujeme! :-)

… k vyřešení úkolů potřebujeme klasické pomůcky i moderní technologie…..
… památník Brána nenávratna u nádraží Praha-Bubny připomínající místo odjezdu transportů Židů z Prahy do koncentračních táborů…..
…zápal do hry a spolupráce v týmu byla po celou dobu hry :-)….