Historie dívčího oddílu Ála-chaos

Historie našeho oddílu je nedílně spjatá s historií celého střediska. To začali brzy po sametové revoluci, na jaře v r. 1990 budovat manželé Eliška a Ivan Veselých. Založení dívčího oddílu na sebe nenechalo dlouho čekat. Jeho vedení se ujala Eliška Veselá. První družinou byly Vlaštovky. Následovala dlouhá etapa, kdy oddíl tvořily družiny Veverek a Ještěrek. V průběhu téměř dvaceti let se samozřejmě objevily i jiné názvy družin – Lvice, Želvičky, Vážky či Užovky…. Některé názvy byly spojeny pouze s jednou generací skautek, některé se vracejí. Původně byl dívčí oddíl společným pro světlušky, skautky i roverky. V roce 2003 vzniká samostatný roj světlušek Střelka pod vedením Heleny Nademlejnské – Tinky a později i roverský kmen Pavučina.

V roce 2004   na táboře Zbýšov v Železných horách přebírám od Elišky vedení oddílu. Eliška v oddíle ještě několik let zůstává na pozici zástupkyně vůdkyně a dodnes je v našem středisku vždy vítanou a platnou posilou. Tábor ve Zbýšově byl pro oddíl významný i v dalších směrech. Při dívčí výpravě na zámek Žleby vzniká název Ála-chaos. Na následující fotce najdete mnoho dívek a žen, které jsou nejen nezapomenutelně spjaty s naším oddílem, ale i střediskem…

 Například vlevo dole vidíte „Trojlístek“ – Káťa, Terka, Želva…  Dlouholeté rádkyně v dívčím oddíle, pořadatelky několika nezapomenutelných táborů a Terka to dotáhla až na vůdkyni střediska… V horní řadě 4. zleva je Šárka Ramešová, po Zbýšově se stala  zástupkyní vůdkyně oddílu a to zástupkyní zcela nepostradatelnou. Po Šárce se zástupkyní stala Ája, kterou najdete na fotografii v horní řadě, 1. zprava. Tehdy spolu s Lenki byly rádkyněmi družiny Ještěrek. Lenki (dolní řada, 3. zprava) se posléze stala rádkyní roverské družiny Rolniček, pak postoupila do vedení roverského kmene Pavučina a nyní je odvážnou zástupkyní vůdce střediska. Stále aktivní v našem středisku jsou rovněž Niky a Žužu (dolní řada uprostřed), pro Niky to byl její tehdejší 1. tábor. A nesmíme zapomenout na Ivu (horní řada, 4. zprava), která si svou nováčkovskou zkoušku prošla s naším oddílem, aby se pak stala vůdkyní smečky vlčat, v současnosti největšího oddílu ve středisku. Jo a já vykukuji v horní řadě 3. zprava.

Po táboře ve Zbýšově přišla do našeho oddílu družina Želviček. Tenkrát byli jejími rádci Bety a Piškot, dnešní vůdce chlapeckého oddílu Horalů. V družině však byla rovněž už tehdy nepřehlédnutelná Lída Sirková, zvaná Kopřiva. Za rok se z ní stala rádkyně celé družinky, která se přejmenovala na Užovky.

Byly doby, kdy Kopřiva byla v celém našem skautském okrese jedinou skutečnou rádkyní, tedy nikoli jen podle nášivky na kroji, ale fungující tak, jak má rádkyně fungovat. A roky šly dál…

Někdy se oddílu dařilo lépe a měl třeba i tři družiny, někdy to naopak bylo horší.  V červnu 2010 jsem na závěrečné výpravě předala vedení Kopřivě. Oddílem prošlo mnoho dívek a žen (a Piškot), které vyrostly v báječné ženy a ať už dál působí v našem středisku či přestaly aktivně „skautovat“, platí pro všechny totéž … „Kdo prošel Chaosem, je navždy jeho součástí…“.

Gábina Šťastná, VO v.v.,
(vůdkyně oddílu ve výslužbě)