Jak vybrat batoh pro vlče či světlušku

Batoh je společně s botami nejzákladnějším skautským vybavením – z výpravy může učinit radostnou událost, ale i čisté utrpení. Hodláte-li zakoupit nový batoh, nabízíme manuál pro rozhodování.

• Objem
    Batohy se prodávají od objemu cca 30 do cca 80 litrů. Naší zkušeností je, že čím větší batoh, tím více to svádí k tahání většího množství věcí. Přimlouváme se proto maximálně za 55 litrový batoh (i s tím si dospělý člověk vystačí na dvoutýdenní tábor!), bohatě však poslouží 40 litrů.
  • Popruhy a konstrukce zad
    Nejdůležitější parametr, kterému, prosím, věnujte velkou pozornost. Ovlivní, jestli se dítě bude s batohem dřít, či nikoli.
    Batoh by určitě měl mít
    • bederní pás na přezku (čím vypolstrovanější, tím lepší – samotné pásky nefungují), s nastavitelnou délkou
    • prsní pás
    • nastavitelnou délku hlavních popruhů
    • nastavitelné pásky ovlivňující přitažení hlavních popruhů k zádům batohu v úrovni ramen
    • vyztužená záda
  • Drobnosti svědčící o kvalitním výrobku
    • Pásky (anebo alespoň očka na pásky) po stranách, na horním víku (“hlavě”) i jinde jsou užitečné např. pro upevnění karimatky, která se jinak nikam do batohu dát nedá.
    • Přelepené zipy jsou drahá, ale moc praktická věc. Narozdíl od klasických zipů opravdu nepromoknou. Povinná součást to ale rozhodně není.
    • Pláštěnka – “obal” na batoh s gumou na okraji, který se při dešti navleče. Batohy (zejména horní kasy)  nejsou nijak nepromokavé a pláštěnka je rozhodně užitečná věc. Koupit se dá i samostatně, nemusí být součástí batohu.
  • Co ignorovat
    • Otvory na vývod vody, sluchátek apod. – obvykle se nepoužijí a může nimi téct voda.
    • “Hodně kapes” není žádná hodnota – důležité je, jak jsou kapsy konstruovány.